Paris Sendromu: Karşılanmayan Beklentiler

Aşıklar şehrinin hayal kırıklığı yaratan yüzü


(Disorienting view of the Eiffel Tower, Willy Verhulst)

Kolay bir hayatı ne zorlaştırır? Aslında bu sorunun cevabı bizleriz. Yaşamanın kolay olduğu bir dünyada çeşitli beklentilere girerek işleri zorlaştıran, karmaşıklaştıran ve bazen de yıkan tek canlı türü insandır. Beklenti motivasyon kaynağı olabildiği gibi ısrarcı ve aşırı doza geçtiğinde ne yazık ki çoğu zaman hayal kırıklığına neden olur. Psikoloji literatüründeki Paris sendromu tam da bununla ilgilidir.

Paris sendromu, özellikle Japonlarda görülen, varlığı bilimsel olarak da kanıtlanmış psikolojik bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni ise Japon basının aşıklar şehri Paris’i çeşitli güzellemelerle ütopik bir şehir şeklinde anlatması, oranın her zaman romantik ve huzurlu bir yer olarak yansıtması sonucu olağanüstü beklentiyle şehre giden turistin karşılaştığı büyük hayal kırıklığıdır. Japonya kendine has, biraz içe dönük ve diğer kültürlere nazaran daha yumuşak dile saygı gösteren bir uzakdoğu ülkesidir. Fransızların ısrarla turistlerle İngilizce yerine Fransızca konuşmaları ve sert üslupları, hızlı değişen ruh halleri Japonlar üstünde bir şok etkisi bırakıyor.

Adının Paris olma sebebi ise en fazla bu şehirde yaşanıyor olmasından kaynaklıdır. Paris her zaman aşıklar ve sevgi şehri, romantizmin, güzel kokuların, centilmen erkeklerin ve güzel kadınların bulunduğu sadece huzurun ve müziğin arka fonda çaldığı bir şehir olarak pazarlanır. Rüyaların şehri gerçek dünya söz konusu olduğunda kabusa dönebiliyor.

Bu hastalık ilk kez 1986 yılında Japon profesör Hiroaki Ota tarafından tanımlanmış ve literatürde yerini almıştır. Bu sendromun belirtileri arasında halüsinasyon görme, hissiyat değişikliği, baş dönmesi, terleme, taşikardi, panik atak ve kaygı bozukluğu gibi semptomlar vardır. Kısacası bu rahatsızlığa, kültür şokunun hastalık boyutundaki ilerlemiş versiyonu demek yanlış olmaz.

Günümüzde Paris en fazla turist alan şehirlerin başında geliyor. Bu sendromu yaşayan insan sayısı oldukça az olsa da Japon Büyükelçiliği bu durum için 24 saat açık bulunan özel bir destek hattı oluşturmayı da ihmal etmeyerek ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım imkanı sunuyor. 

Kaynakça:


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum