Otomatik Portakal’a İlham Olan Koşullandırma Yöntemi: Engelleme Terapisi

Olumsuz davranışlardan iğrenerek uzak durmayı sağlayan, Otomatik Portakal'a ilham olmuş bir koşullandırma yöntemi!


Engelleme ya da kaçınma terapisi, istenmediği halde tekrarlanan, bağımlılık gösteren, zarar veren davranışların engellenmesi ve vazgeçilmesi için uygulanan bir davranış terapisi türüdür. Bir nevi iğrendirme ve nefret duygularının kullanılmasıyla rahatsız davranıştan kaçınmanın sağlanmasıdır. Bir diğer adı “Aversiyon Terapisi”dir.

Terapideki amaç; kişinin, uygunsuz davranışını hoş olmayan bir uyarıcıyla bağdaştırıp rahatsızlık yaratarak ondan iğrenmesini sağlamaktır. Bu terapi yöntemi alkol ve uyuşturucu bağımlılığında, pedofili, şiddet, cinsel davranış bozukluklarında, istenmeyen davranışlarda kullanılır.

Adını sıkça duyduğumuz kitaplardan olan Otomatik Portakal, tam da bu terapinin kurgusal versiyonunu anlatıyor. Anthony Burgess, kaçınma terapisini kurgulaştırarak kitabında adını “Ludovico Tekniği” olarak kullanmıştır.

Kitabın başkarakteri Alex, işlediği suçlardan dolayı hapis cezası alır ve uygulanmaya yeni başlanan Ludovico tekniği için seçilir. Bir odada aldığı ilaçlarla birlikte işlediği suçları içeren ağır görüntüler izletilir. Bu görüntülerdeki suçlar onda mide bulantısı, yüksek acı gibi reaksiyonlara neden olur. Böylelikle Alex’in bu davranışlardan uzak durması sağlanır.

Kaynak:

  • https://tr.drderamus.com/aversion-therapy-1049
  • https://www.turkcebilgi.com/aversiyon_terapisi
  • https://a-clockwork-orange.fandom.com/wiki/Ludovico_Technique

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir