İlginç Gök Cisimleri Nelerdir?

Dünyadaki en ilgi çekici konulardan bazıları uzay ve gökyüzüdür . Siz de gök cisimlerine meraklı mısınız? O zaman gelin ilginç gök cisimleri neler beraber bakalım!


İlginç gök cisimleri nelerdir merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Gökyüzünde yüzlerce gök cismi var. Ancak bunların içerisinde bazıları görüntüsüyle kendisine hayran bırakıyor. Bunları gördükten sonra bir kez daha dünyada yaşadığımız için mutlu oluyoruz adeta. Bazıları isimleriyle, bazıları görüntüleriyle, bazıları da işlevleriyle insanların ağzını açık bırakıyor. Tabi bu gök cisimlerine ait bilgiler kolayca bulunmuyor.

“İlginç gök cisimleri nelerdir?” yazımızı inceleyerek görüntüsü bakımından ilginçliğin dibine vuran gök cisimlerini öğrenebilirsiniz. Ancak öncesinde gök cisminin ne anlama geldiğini ve hangi kategorilerde incelenebileceğinizi sizlere anlatacağız. Sonrasında en dikkat çekenlerin isimlerini ve neden dikkat çektiğini ifade edeceğiz. Siz de yaptığınız araştırmaları bizimle paylaşarak gök cisimlerine dair görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz!

Gök cisimleri ve isimleri

Gök cisimleri 7. Sınıf itibari ile eğitim müfredatına giren bir konudur. Ancak gök cisimlerinin neler olduğu 1. Sınıf kapsamında küçük boyutta incelenmektedir. Tabi müfredatından öğrenilenden ziyade kapsamlı bilgiler insanlara daha fazla ışık tutmaktadır. Bu nedenle sizlere öncelikle gök cismi ne demek açıklayalım.  Gök cisimleri evrenin içerisinde bulunan ve teleskopik aletlerle görebildiğimiz cisimlerdir. Kimi zaman bunlara astronomik cisim adını da vermekteyiz.

Gök cisimlerini bizler 4 ana başlıkta incelemekteyiz: Güneş Sistemi dahilindeki cisimler, basit cisimler, Güneş dışı birleşik cisimler ve son olarak yayılmış cisimler…

Gök cisimlerinin resmini inceledikten sonra en ilginç görünenleri araştırdık. Bu cisimlerin isimlerini aşağıda görebilirsiniz.

1. Kelebek Bulutsusu – Böcek Bulutsusu
Latince gök cisimleri isimlerini bilmek isterseniz bu cismin adı; NGC 6302 olarak biliniyor. Ancak bizler dilimize kolay gelsin diye kelebek ya da böcek bulutsusu adını veriyoruz. Karbon ve Oksijen yönünden zengin olan bu gökcisminin şekli adeta kum saati gibidir. Bu nedenle teleskobik incelemede herkesi şaşırtmaktadır.

2. Ruh Bulutsusu
Gök cisimleri arasında IC 1848 şeklinde ifade edilmektedir. Kalp ve Ruh takımı olarak bilinmektedir. Çünkü IC 1805 tam bir kalp şeklindedir. Yanındaki bu bulutsu ruha benzetilmektedir.

İlginç uzay cisimleri isimleri

3. Tanrı’nın Eli
Gök cisimleri ve isimleri listesine NuSTAR adıyla giriş yapmıştır. Teleskop ile incelediğimizde tıpkı bir el görüntüsü vardır. Tanrı’nın uzayı ve dünyayı kabul edildiğinde bu el Tanrı’nın eli şeklinde açıklanmaktadır.

4. Karina Bulutsusu
NGC 3372 Latince adıdır. Karina Bulutsusu’nun en önemli özelliği parlaklığıdır. Çok parlak bir görüntüsü bulunduğundan dolayı teleskopta ilginç gözükmektedir.

İlginç gök cisimleri nelerdir sizler için araştırarak yukarıdaki listede belirttik. Sizler de incelediğiniz ya da araştırdığınız ilginç gök cisimlerini bize yazabilirsiniz!Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.