Hangi Gezegenlerin Uydusu Yoktur?

Hangi gezegenleri uydusu yoktur sorusunun cevabının detayları için içeriğe bakabilirsiniz!


Hangi gezegenlerin uydusu yoktur sorusuna şu cevabı verebiliriz: Güneş sistemine baktığımız zaman Merkür ve Venüs dışındaki gezegenlerin bir veya birden fazla uydusu bulunmaktadır. Merkür’ün Güneş’e olan yakınlığından ve boyutundan dolayı durum olağan görünse de Venüs konusunda gizem devam etmektedir.

Merkür

Merkür, Güneş sistemindeki en küçük gezegen olmasının yanında Güneş'e en yakın gezegen olma statüsü de taşımaktadır. Merkür'ün boyutu Dünya'nın uydusu Ay’dan küçük bir farkla daha büyüktür. Ayrıca yüzey şekilleri ve belirgin bir atmosferden yoksun olması da Ay ile benzerlik göstermektedir. Aslında bu durum bir uyduya sahip olmamasını açıklayabilir. Merkür'ün boyutu yeni bir uydu oluşumu için yetersiz gibi görünmektedir. Bir uyduyu yörüngesinde tutabilmesi için yeterli çekim kuvvetini oluşturması kolay değildir.

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter 53 uyduyu yörüngesinde taşırken, Merkür'ün boyutunun Jüpiter’in uydularının boyutundan bile küçük olması da durumu açıklamaktadır. Merkür’ün Güneş’e yakın olması da bu durumu etkilemektedir. Güneş gibi bir devin yanında küçük bir gezegen olan Merkür, çekim alanında kalabilecek bir uydudan yoksun kalmaktadır. Öyle ki Güneş’e biraz daha yaklaşması sonucu yörüngeden çıkarak Güneş’e çarpacağı söylenmektedir.

Venüs

Gökyüzünde Ay'dan sonraki en parlak gök cismidir Venüs. Parlaklığından dolayı güzelliği simgeleyen antik Roma tanrıçası Venüs'ün ardından ismini almıştır. Venüs, Güneş'e Merkür'den sonraki en yakın gezegendir. Büyüklük olarak Dünya'ya benzemektedir. Fakat atmosferinin yoğun yapısından dolayı Merkür'den bile daha yüksek yüzey sıcaklığına sahiptir. Yüzeyi volkanik yapılarla kaplıdır. 

Venüs boyut olarak Merkür'den büyük olmasına rağmen çekim kuvveti bir uyduya sahip olmak için yeterli değildir. Güneşe yakın olmasından dolayı, cisimleri yörüngesinde tutamaz. Herhangi bir gök cismi yörüngesine girse bile hareketi Ay gibi karalı olmaz ve bir süre sonra yörüngeden çıkar. Eğer gök cismi Venüs'e çok yaklaşırsa çekim kuvveti yüzünden parçalanır. Bir uydunun uzun yıllar boyunca istikrarlı olarak kalabileceği alanlar o kadar dardır ki şu ana kadar hiçbir gök cismi o alanları yakalayamamıştır.

Ortaya atılan bir görüş ise Venüs'ün bir zamanlar uydusu olduğu ama parçalandığı yönünde. Ay'ın Dünya'dan, büyük gezegenimsi bir cismin çarpması sonucu parçalandığı görüşü, Venüs'ün olası uydusu için de düşünülmüştür. Fakat bir taraftan Güneş'ten gelen bir taraftan da Venüs'ten gelen çekim kuvvetine dayanamaya uydu zamanla parçalanmıştır. Başka bir görüşe göre ise Venüs gezegenimsi bir cisim tarafından iki kez çarpılmıştır. Birinci çarpışmada uydu oluşmuştur. İkinci çarpışma sonucu Venüs dönme yönünü değiştirmiş ve bu yüzden uydusu yörüngesinden kayarak Venüs’ten uzaklaşmıştır. Araştırmacılar bu olayın gizemini çözebilmek için Venüs'teki kaya yapısını incelemeleri gerektiğini söylemektedirler.

Samanyolu galaksisi dışındaki uydusuz gezegenler!

Artan astronomi ve teknoloji çalışmaları sonucu, Güneş sisteminde bulunan gezegenler dışında da gezegenler keşfedilmiştir. Fakat onların uydularını bulmak oldukça zordur. Kepler-186f gezegeni bu gezegenlerden birisidir. Bulunduğu konumdan dolayı astronomlar uydu veya gezegenlerde yaşam olabileceğini dahi düşünseler de elimizdeki teknoloji ile sadece düşünmek ve hayal kurmak ile yetinmektedirler.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir