Freud Sürçmesi | Parafraks Nedir?

Dil sürçmesi, Freud’a göre bastırılmış duygularımızın ortaya çıkış anıdır. Yani dil sürçmez, bilinç sürçer!


Dil sürçmesi, konuşurken gerçekleşen anlık bir hatadır. Bu hatanın çoğu zaman yanlışlıkla olduğunu düşünsek de aslında bu Freud’a göre bastırılmış duygularımızın ortaya çıkış anıdır. Sözcükler ağzımızdan tesadüfen çıkmaz, hepsinin altında bir anlam yatar.

Günlük Yaşamın Psikopatolojisi

Sigmund Freud, Günlük Yaşamın Psikopatolojisi adlı kitabında dil sürçmesi hakkında bahsetmiş ve bu konudaki çıkarımlarını bize aktarmıştır. O, bu konuda çoğumuzdan daha farklı düşünüyor. Ona göre dil sürçmesi denilen olay aslında bilinçaltımızın konuşma dilinde kendini göstermesidir. Çoğu zaman bu kelimeler, yasaklı olarak düşündüğümüz ve günlük konuşmada dillendirmeye çekindiğimiz kelimeler oluyor. Biz o kelimeleri ne kadar baskılarsak, ne kadar konuşmaktan kaçınırsak onlar da gün yüzüne çıkmak için o kadar ısrarcı oluyorlar.

Freud her ne kadar davranışların temelinde cinsellik ve saldırganlık olduğunu ele alsa da dil sürçmesi her zaman bu konulardan kaynaklı olmuyor. Bilinçaltımızda ve toplumumuzda genel olarak cinsellik baskılanan duygu olsa bile her insan farklı konularda konuşmaktan çekinebilir ve her ne kadar konuşmak istemesek de bu konular zihnimizde bir yer edinebilir.

Freud'un kitabında bahsettiği örnekler:

  • "Çok okunan bir haftalık derginin düzeltmelerini yaparken inanılmaz bir kalem sürçmesi ve yanlış okuma gerçekleşti. Derginin sahipleri için açıkça 'satılmış' deniyordu. Tersini savunan ve kuşkuları giderecek bir yazının yayımlanması bekleniyordu. Bir yazı hazırlanmıştı, son derece duygulu ve sıcak bir yazıydı. Yazan kişi; yazıyı birkaç kez el yazması halinde, bir kez de dizildikten sonra okumuş olmalıydı. Başyazar da okudu, herkes memnundu. Ansızın düzeltmen geldi ve herkesin dikkatinden kaçmış olan küçük bir yanlışı gösterdi. Evet, yanlış apaçıktı: 'Okurlarımız, her zaman için ülkenin yararı için kişisel çıkarlarımızı gözettiğimize tanıktır.' Elbet, bu tümce 'gözetmediğimize tanıktır' sözcükleriyle bitmeliydi. Ancak gerçek düşünceler, duygusal sözler arasından safiyane bir güçlükle ortaya çıkmıştı."

Bu örnekte dergi çalışanlarının gerçek düşüncelerini istemeden fark ettirdiklerini görüyoruz. Aslında onlar da içten içe kişisel çıkarların gözetildiğini düşünüyorlar, bu yüzden bu cümle gözlerine batmıyor.

  • "Bir gün bir tramvayda oturmuş, her zaman narin ve zayıf bildiğim bir yığın gençlik arkadaşımın, benim kuşkusuz kaldıramayacağım çok ağır güçlüklerin içinde bulunduklarını düşünüyordum. Bu hoş olmayan düşünceler zincirinin ortasında, yarı dikkatli yarı dikkatsiz önünden geçmekte olduğumuz bir tabeladaki büyük siyah harflerle yazılmış 'Demir Bünye' (Iron Constitution) sözcüklerini okudum. Bir an sonra bu sözcüklerin bir şirketin tabelasına uygun düşmediği aklıma geldi, aceleyle kafamı döndürdüm ve yazıya bir kez daha baktığımda bunun 'Demir İnşaat' (Iron Construction) sözcükleri olduğunu gördüm."

Bu örnekte de baskılanmış bir düşünce değil ama zihnimizin arka odalarında bizi meşgul eden bir düşünce gün yüzüne çıkmış oluyor.

Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/The_Psychopathology_of_Everyday_Life

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum