En İlginç Fosil Kalıntıları Hangileri?

Fosillere merakınız var mı? Bugün sizleri hazırladığımız yazımızla bambaşka bir yere götüreceğiz. En ilginç fosil kalıntıları hangileri diyorsanız sıkı durun!


En ilginç fosil kalıntıları hangileri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Çünkü fosillere merak duyan kişiler için araştırma yaparak listemizi hazırladık. Listemizde birçok ilginç fosille karşı karşıya kalacaksınız. Bunun yanında fosillerin merak ettiğiniz özelliklerini ve diğer tüm detaylarını da öğrenebileceksiniz. Dahası “En İlginç Fosil Kalıntıları Hangileri?” yazımızda birbirinden farklı kalıntıları göreceksiniz. Her geçen gün daha fazla merak konusu haline gelen fosil incelemesi için sizlerle birlikteyiz. Sizin eklemek istediğiniz fosiller veya eklediğimiz fosillere yönelik ekstra bilgiler varsa bunları yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz!

İşte bulunan en ilginç fosil örnekleri...

Bilim insanları tarafından bulunan fosillerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Fosiller dünyanın her tarafında bulunmakta ve bize eski dönem varlıkları hakkında bilgilendirmektedirler. Ancak bunlar içinde bazıları ilginçlikleri ile bilinmektedir. Eğer siz de ilginç gelebilecek fosilleri araştırıyorsanız aşağıdaki listemizi inceleyebilirsiniz.

 1. 1 Mars Bakteri Fosili


  Bilim insanları tarafından bulunan fosiller büyük bir dikkatle korunmaktadır. Bu fosillerden birisi de ALH84001 fosilidir. Mars Bakteri fosili olarak bilinen yapı, Marsta hayat olduğunun önemli bir göstergesidir. Bu fosil, Dünya üzerinde olduğundan "Mars ne alaka?" diye düşünebilirsiniz. Bilim insanlarına göre bu fosilin Mars'tan dünyaya düşmüş bir meteorla birlikte geldiğine inanılıyor. "Eğer bir bakteri varsa orada yaşam vardır!" tezinden hareketle Mars’ın bir zamanlar canlılara ev sahipliği yaptığı sonucuna ulaşılmaktadır. Ancak bazı araştırmacılar bunun bir bakteri olmadığını mineral kalıntısı olduğunu dile getirmektedir.

 2. 2 Homo Naledi


  Bulunmuş ilginç fosil örneklerinden bir diğeri olarak ikinci sırada Homo Naledi fosilinden bahsedebiliriz. Günümüze çok da uzak olmayan bir tarihte 2015 yılında Güney Afrika’da bir araştırma yapılıyor. Araştırma sonucunda 15 adet insan fosili bulunuyor. Ancak bu fosillerden birinin diğer insan fosilleriyle uyuşmadığı farkediliyor. Bu fosile Homo Naledi adı veriliyor. Araştırmalar sonucu ortaya bu fosilin insanlığın bir alt nesline ait olduğu ortaya çıkıyor.

 3. 3 Tully Canavarı


  Fosil çeşitlerinin çoğu farklı özellikleriyle karşımıza çıkıyor. 1955 yılında yapılan araştırma sonucunda bilim insanları bir balığa rastladılar. Balığın bedensel özelliklerine görsel anlamda inceleme yapıldığında bir moli balığını andırıyordu. Ancak bu balıkta kemik yoktu. Dahası kafa kısmı bir kelebek imajına sahipti. Durum böyle olunca bilim insanları fosile Tully Canavarı adını verdiler.

 4. 4 Kuzey Kutbu Dinozor Fosili


  Fosiller günümüz canlılarından farklı canlılara ait de olabiliyor. Kuzey Kutbu çevresinde yapılan incelemelerde araştırmacılar bir dinozor fosiline rastladılar. Ancak sıcak havaların canlısı olarak gördüğümüz dinozorlar için bu durum tuhaf karşılanmaktadır. Alaska gibi soğuk bir bölgede bile böyle bir fosil bulunması akıllara şu soruyu getiriyor: Kutuplar bir zamanlar canlı yaşamına el verecek kadar sıcak mıydı?

 5. 5 Klerkdorp Küreleri


  Bulunmuş fosil örnekleri içerisinde son sırada Klerkdorp kürelerinden bahsedebiliriz. Bu kürelerin en ilginç yanı şekilleridir. Doğada bulunan bu kürelerin şekillerinin kusursuz olması ve hiçbir noksanlığının bulunmaması bilim adamlarını şaşırtmıştır. Bazı teorisyenler ise kürelerin uzaylılar tarafından hazırlanarak doğaya bırakıldığını iddia etmektedirler. Peki sizce hangisi?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir