Bir Kayıp Kıta Vakası: Atatürk’ün Mu Kıtası Araştırmasının İlginç Sonuçları Açıklandı

Bilim insanları tarafından Yeni Zelanda'da bulunan bir kıta söz konusu. Bu konuyla ilgili Atatürk tarafından yapılan araştırmaları derledik!


Bilim insanları tarafından yapılan araştırma ile birlikte Yeni Zelanda’da Pasifik Okyanusu’nun hemen altında bir büyük kara parçası bulundu. Zelandiya adlı bu büyük kara parçası yeni bir kıta olabilir deniliyor. Bu keşiften sonra akıllara bu konu ile ilgili sorular geldi. Atatürk, 1930 senelerinde bu konuyla ilgili bir araştırmaya başladı ve Mu kıtası hakkında bir çalışma yaptı. Acaba zamanında Atatürk Mu kıtasını bulmuş olabilir mi? Bu bulunan kıta ile Atatürk’ün bulduğu kıta aynı kıta olabilir mi? Ya da Mu kıtasının rakibi Atlantis gerçek mi? Bu soruların cevabını sizler için derliyoruz. 

Bilim insanları uzun zamandır yeni yerleri kanıtlamaya çalışıyordu. Mount Cook dağının önünde yer alan ve deniz dibinde yatan yükseltinin Zelandiya kıtası olarak isimlendirildiğini söyleyebiliriz. Yapılan bazı yüz ölçümlerinin tahminlerden çok daha yüksek olduğu düşüncesini destekliyor. Araştırma yapan kişiler bu çalışmada Zelandiya kıtasının yüz ölçümünün 5 milyon kilometrekare olduğunu biliyorlar. Bu da neredeyse Türkiye’nin altı katından daha da büyük bir boyut demek anlamına geliyor.

Araştırma yazarlarından olan Nick Mortimer, bu konuyla ilgili olarak şöyle söylüyor: Zelandiya’yı bir kıta olarak tanımlamanın bilimsel değeri, kıtaların listesine bir isim daha eklemekten çok daha fazla…

Atatürk tarafından yapılan araştırma nasıldı peki? Bir de ona bakalım

Atatürk konuya çok daha farklı yaklaşmıştı. 1930 yıllarında geliştirilen bir Türk Tarih Tezi kapsamında özellikle Türklerin Orta Asya’dan önceki ilk yurtlarıyla birlikte yeni teoriler üretilmeye başlanmıştı ve bu konuyla ilgili olarak da farklı çalışmalar yapılmıştı. 

Atatürk tarafından araştırılan bir teoriye göre Türkler, MÖ 12.000’lerde bir doğal afet yaşamış ve Pasifik Okyanusu’nda suya gömülen Kayıp Kıta Mu’dan Orta Asya’ya taşınmışlardı. Bu nedenle de bu teori üzerine geniş çaplı bir çalışma sunuldu. Atatürk bu noktada Meksika Büyükelçisi olarak atamış olduğu Tahsin Mayatepek ile inceleme yapmış ve Maya tabletlerinde sulara gömüldüğü anlatılan Mu kıtasından da bahsetmişlerdi. 

Pasifik Okyanusu üzerinde yer alan Zelandiya, son 100 senedir bilim adamlarının kıta olarak ortaya attığı neredeyse en büyük kütle. Hatta su altı kütlesi. Buna karşın pek çok bilim insanı, 19. yüzyıldan beri savunulan bu kıta ile ilgili olarak MU teorisine katılmıyor. Bu konuyla ilgili olarak farklı araştırmalar ile bu çalışmalara cevaplar veriliyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir