Bilim İnsanları Görme Engelli Bir Kişinin Kamerayla Görebilmesini Sağladı!

Bilim adına yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu kez konu hepimizi ilgilendiriyor. İşte detaylar.


Görme engelli bir kişiye yaptıkları implant çalışması ile görebilmesini sağlayan bilimciler, dünya basınında gündem oldular. Gözleri görmeyen bir öğretmenin harfleri rahatlıkla görebilmesini sağlayan bu yeni teknoloji, oldukça ilgi çekici bir yapıya sahip.

Teknolojik gelişmeler hayatımıza büyük artılar katıyor. Bilimsel gelişmeler ile teknolojik gelişmeler birleşince de vazgeçilmez bir güzellik ön plana çıkıyor. Bu konuda hayatı daha kaliteli, daha eşit ve konforlu hale getiren bu süreçler için pek çok şey söyleyebiliriz. Engelli insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışan bilimsel teknolojiler, yine güzel bir işe imza attı. 

Amerikalı ve İspanyol bilimciler tarafından yapılan çalışma ile 16 yıldır gözleri görmeyen bir fen öğretmeninin görebilmesi sağlandı. Beyninde yer alan görme merkezine mikroelektrot bağladılar ve bir de gözlüğe kamera yerleştirdiler. Bu sayede harfleri rahatlıkla görebilmesi ve nesneleri ayırt edebilmesi sağlandı. Altı ay boyunca bu ürünü kullanan öğretmende hiçbir şekilde beyin aktivitesinde bir bozulma yaşanmadı. 

Uzun süren çalışmalar ilaç olsa da devamı gelecek!

Yapılan çalışmalara göre gözlük içeriğine yerleştirilen bir kamera yapısı ile doğrudan beynini görme merkezine yerleştirilen bir mikro elektrot iletişimi sağlanıyor. Bu sayede görsel veriler gönderiliyor ve bu kişinin de bu sayede görmesi sağlanıyor. Bilim insanları yıllardır bu proje üzerinde çalışıyordu ve bu durum bir hayalin de ötesinde idi. 

Şimdi ise sonuçlar çok daha etkili olmaya başladı ve kişiler de gerçekten memnun olacak gibi görünüyor. Öğretmene bir oyun oynatıldı (video oyunu) ve oyunda bir ekranda sol ya da sağ elinde silah tutan görüntü belirdi. Veri etkileşimi konusunda bunu başaran öğretmen, harfleri de ayırt edebilmeyi başardı. Çalışma henüz son bulmadı çünkü devam edecek. Mayıs 2024 yılına kadar devam edecek olan bu çalışma bakalım ne gibi yenilikler çıkaracak karşımıza.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir