Amaç ve Çaba İlişkisi: Aptal Puma Sendromu

Sana bir soru: “Elde edeceğin şey harcadığın emeğe değecek mi?”


Hedefe ulaşmanın yolu emek harcamaktan ve çabalamaktan geçer. Herkes bir şeyler ister. Bazılarımız ise o istenilen şeyler için çaba harcar. Bazen verilen çabaya o kadar odaklanırız ki bu yola çıkma amacımızdaki hedeflerimizi unuturuz. Bazen de hedefimizi gözümüzde o kadar büyütürüz ki verdiğimiz çabaya değip değmeyeceğini bile önemsemeyiz. Aptal puma sendromu tam olarak bunu anlatır. Gelin hep birlikte detaylara bakalım:

Panterlerle benzerlik gösteren kedigillerden olan pumalar son derece yırtıcı hayvanlardır. Ortalama 2 metre boyları ve çevik yapılarıyla pumalar hızlı ve atik koşularıyla meşhur avcılardır. Bir puma avına doğru koşarken hızını kademeli olarak arttırırken tüm kaslarını ve kemiklerini de çalıştırır. Bu “ölüm koşusu” diye adlandırılan av tekniği son derece akıllıca planlanmıştır. Pumalar doğaları gereği bütün gücünü kullandığı bu koşuyu avının cüssesine bağlı olarak şekillendirir. 

Zeki hayvanlardan biri olan pumalar eğer koşarken harcadıkları enerji, avlarından alacakları potansiyel enerjiden fazla ise o avı bırakıp yeni bir av peşine düşer. Bu birçok kaynakta “Pumaların yenilgiyi kabul etmesi” olarak geçse de aslında kayıp ve kazanç dengesi bakımından baktığımızda bir yenilgi değil de rasyonel bir karar gibi görülebilir. Tam da bu nokta bizim bahsettiğimiz “Aptal Puma Sendromu”nu tanımlar. Aptal puma ya da aptal çıta sendromu bu durumun tam tersini açıklamak için kullanılır.

Aptal puma sendromu, elde edeceğimiz kazanıcın harcadığımız emekten daha az olmasına rağmen ısrarla ondan vazgeçmeme sendromudur. Aylarca, yıllarca uğruna çabaladığımız şeyin aslında verdiğimiz emeğe değmediğini fark edebiliyoruz. Bu ise bize sadece yenilgi ve kayıp getirir. Bu durumda kendimize sürekli olarak bu soruyu sormalıyız: “Kazanacağım şey harcadığım çabaya değer mi?”


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum