Ankara Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek yerler Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da gezdikçe sizi etkileyecek muhteşem güzelliğe sahip bir ilimizdir. Ankara 5,6 milyon nüfusa sahip olarak Türkiye’nin 2. Büyük ilidir. Ülkemizde yerli ve yabancı turistler tarafından tarihi ve önemi için en çok ziyaret edilen şehirlerden önde gelenidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senelerinde önemli bir rol oynayan Ankara 1923 yılında başkent olarak ilan edilmiştir. Ankara’nın 5000 yıllık tarihinden kalan benzersiz hazinelerini doğal güzelliklerini görmeniz için sizler için bir araştırma yaptım. Ankara gezilecek yerleri inceleyelim

Anıtkabir

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu büyük bir alanda benzersiz bir yapıt. 1953 senesinde inşaatı biten anıtkabir dünyaca ünlü o mimarlar olan emin onat ve Orhan ada tarafından tasarımı yapılmıştır. Anıtkabir her sene milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yapının içerisinde hürriyet kulesi, istiklal kulesi, Mehmetçik kulesi, inkılap kulesi, misakı milliye kulesi, aslanlı yol, tören meydanı, 23 Nisan kulesi, zafer kulesi, müdafi hukuk kulesi, barış kulesi, ismet İnönü lahdi ve barış parkı vardır. 1690 yılında inşa edilen ve ziyarete açılan Atatürk ve kurtuluş savaşı müzesini ziyaret ederken duygusal anlar yaşayabilirsiniz.

Ankara kalesi

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara kalesi şehrin simgesi haline gelen en önemli tarihi yapılarından bir tanesidir. Ankara’nın Altındağ ilçesinde olan bu kale milattan önce 2. Yy galatlar tarafından inşa ettirilmiştir. İlçede yüksek bir tepede konumlandırılan bu kale oldukça büyüleyici bir manzara ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Romalılar Bizanslılar Selçuklular ve Osmanlılar tarafından tarih boyunca değişikliğe uğramış olan bu kale son haliyle günümüze kadar ulaşmıştır. 110 metre yüksekliğinde 5 köşesi olan 42 kuleyi gezebilirsiniz.

Atakule

Ankara Gezilecek Yerler

Atakule Ankara’nın simgelerinden biri olan Çankaya ilçesinde yer alan Atakule modern mimarinin bir göstergesidir. 1989 yılında inşa edilen Atakule’nin içerisinde alışveriş merkezleri sinemalar kafeler ve kule tarafında restoranlar bulunmaktadır. Yıl içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Kızılay meydanı

Ankara Gezilecek Yerler

Kızılay meydanı Türkiye de herkesin adını duyduğu mekanlarından biri olan Kızılay meydanı 1929 yılında orada olan Kızılay merkezinden adını alıyor. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın şehir merkezi olarak bilinmektedir. Bölge halkı tarafından buluşma noktası olarak bilinen meydan yürüyüş ve protestolarında başlama yeridir. Kaliteli restoranları alışveriş mağazaları ile keyifle yürüyüş yapabileceğiniz bir meydan.

Hamam önü

Ankara Gezilecek Yerler

Hamam önü 17. yüzyıl. 18.yüzyıl ve 19.yüzyıl örneklerini görebileceğiniz hamam önü klasik Osmanlı mimarisi ile yapılmış evleri ile Ankara gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir mekân. Birbirini takip edercesine sıralanan tarihi konaklar camiler anıtlar ve müzeler olduğu gibi bir de Karacabey hamamı Mehmet Akif Ersoy parkı ve Mehmet Akif Ersoy müzesini bulunmaktadır. Tarihi evlerin içerisinde sergilenen dönem mobilyalarını inceledikten sonra orada bulunan kafelerde akşamları canlı müzik tarzı etkinlikler yapabilirsiniz.

Beypazarı

Ankara Gezilecek Yerler

Beypazarı ilçesi Osmanlı döneminde sipahilerin eğitim aldığı bir ortamdır. Günümüzde halen en güzel Osmanlı örneklerini inceleyebileceğiniz iki üç katlı tarihi evlerinin arasında dolanırken tıpkı açık hava gösterisi oluşturuyor. Galat, Hitit, roma, frig, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar ulaşan bir sürü tarihi yapının olduğu Beypazarı ilçesi asıl adını Beypazarı konakları ile duyurmuştur. Ahşap oyma ve süslemeli pencereleri, cumbalı balkonları ve sokakları süsleyen Arnavut kaldırımları arasında dolaşırken tarihte yolculuk yapıyormuş gibi bir atmosferin içerisinde bulacaksınız kendinizi.

Eymir gölü

Ankara Gezilecek Yerler

Eymir gölü Ankara’nın en ilgi gören parklarından biri olan Eymir gölü muhteşem manzarası ve göz alıcı doğası ile kendini hayran bıraktırıyor. Eymir gölü arazisi 1956 senesinde orta doğru teknik üniversitesine tahsis edilmiş ve sonrasında buraya yürüyüş yolları bisiklet yolları mesire alanları gibi bit tabiat parkı haline getirilmiştir.

Kızılcahamam

Ankara Gezilecek Yerler

Kızılcahamam Ankaraşehir merkezine 82 km uzaklıkta bulunan Kızılcahamam zengin termal kaynaklarından dolayı Türkiye’nin önemli sağlık noktalarından biri haline gelmiştir. İlçe içerisinde sayısız oteller bulunan kaplıca, şifa arayan yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. İlk zaamnlardan beri kullanılan hamam roma imparatorluğu zamanında bilinir hale geldi. Kızılcahamam ilçesinde olan bu kaplıcalara gidip hem sıcak suyun tadını çıkartabilir hem de etrafındaki benzersiz doğasında yürüyüş yapabilirsiniz.

Tuz gölü

Ankara Gezilecek Yerler

Tuz gölü muhteşem güzelliği ile doğa severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Ankara Konya ve Aksaray’ın sınırları içerisinde yer alan tuz gölü Türkiye’nin tuz ihracatının %40’ını karşılamaktadır. 85 farklı kuş çeşidi ,120’den fazla memeli çeşidi ve çocukların ilgisini çeken sevimli flamingoları gölde görebilirsiniz. Doğa gezisi yapıp hatıra fotoğrafı çektirmek için Ankara gezilecek yerler listenize tuz gölünü eklemelisiniz.

Gençlik parkı

Ankara Gezilecek Yerler

Gençlik parkı Türkiye’nin en eski parkı olarak bilinmektedir. Gençlik parkı 1943 yılında bir bataklık üzerine düzenlenmiştir. Ulus semtinde bulunan gençlik parkı dönme dolapları ile adını duyurmuş lunaparkı ilgileri üzerine çekiyor. Park içerisinde olan minyatür trenler ilgi çekici heykeller anıtlar süs havuzları ve havuzu çevreleyen çiçek bahçelerini görmeniz mümkün. Bunların dışında Türkiye’nin ilk bilim merkezi de gençlik parkı içerisinde bulunmaktadır.

Saman pazarı

Ankara Gezilecek Yerler

Saman pazarı Ankara’nın tarih kokan sokaklarından birisi de saman pazarıdır. Önceki dönemlerden günümüze kadar tarihi izlerini korumayı başarmış taş ve ahşap mimarili klasik Osmanlı evleri, dar sokakları, Arnavut kaldırımları ile adeta sizi büyülüyor. Antikacılar, el sanatları atölyesi ve el sanatı ürünleri satılan bu pazarda dolaşırken sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz.

Hacı bayram-ı veli cami

Ankara Gezilecek Yerler

Hacı bayramı-ı veli cami ulus semtinde yer alan bu cami 1429 yılında inşa edilmiştir ve günümüze kadar sağlamlığını korumayı başarmıştır. Geleneksel Osmanlı mimarisi ile yapılan cami taş kaideli, tuğla duvarlı, dikdörtgen planlı, kiremit çatılı olarak yapılmıştır. Caminin bahçesinde bulunan hacı bayram-ı veli türbesini ve Türkiye’nin en eski camilerinden biri olan hacı bayram-ı veli camisini ziyaret edebilirsiniz.

Altın köşk

Ankara Gezilecek Yerler

Altın köşk günümüze kadar sağlam ulaşmayı başaran Türkiye’nin ilk mimarlık ve mobilya müzesidir. Kendine has ahşap mimarisi, iç tasarımında kullanılan 1000’den fazla motifin haricinde konak saray gibi 30’dan fazla şaheserin olduğu yer dış mimari ile görenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Köşk içerisinde ziyarete açılan mimarlık ve mobilya kültürel miras müzesi içerisinde yüzlerce dönem mobilyaları bulunmaktadır. Mimariye ve mobilyaya ilgi duyanların ve öğrencilerin ziyaret ettiği bu köşkü siz de görmelisiniz.

Pembe köşk

Ankara Gezilecek Yerler

Pembe köşk Ankara’nın simgelerinden biri olan bu köşk İsmet İnönü köşkü olarak da bilinmektedir. Pembe köşk Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı olan ismet İnönü’nün 48 yıl boyunca hayatını sürdürdüğü dekorasyonuyla oldukça ilgi çekici olan yapıdır. İsmet İnönü evden ayrıldıktan sonra köşk müzeye çevrilmiştir. Fazlasıyla önemli konser toplantı etkinlik gibi aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde Atatürk ve ismet İnönü’nün oynadığı bilardo masaları dönem mobilyaları, üniformaları, silahları, kişisel eşyaları sergilenmektedir. Ankara’ya yolunuz düşerse Ankara da gezilecek yerler listenize pembe köşkü de eklemeyi unutmayın.

Ak köprü

Ankara Gezilecek Yerler

Ak köprü Ankara’nın yeni mahalle semtinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından inşa ettirilen tarihi simgelerden birisidir. Kesme bazalt taşlar kullanılarak yapılan bu yapıda 7 tane kemer vardır. Akköprü zamanında basılan paraların üzerinde de bulunuyordu.

Roma hamamı

Ankara Gezilecek Yerler

Roma hamamı ulus meydanında olan bu tarihi kalıntıya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 3. Yüzyılda roma imparatorluğu döneminde hayatını sürdürmüş olan sağlık tanrısı asklepios tarafından inşa edilmiştir. Etkileyici bir antik yapısı olan bu hamam çevresinde frig, roma, Bizans ve Selçuklu zamanından kalma eserleri bulundurmaktadır. 130 metre boyutunda taş ve tuğladan inşa edilmiş olan hamam etkileyici roma mimarisi ile yapılmış sütunları karşısında hayran kalacağınız bir yapıt.

Augustus tapınağı

Ankara Gezilecek Yerler

Augustus tapınağı milattan önce 20 ile 25 seneleri arasında inşa edildiği düşünülüyor. Eski bir frig tapınağı üzerine inşa edilen Augustus tapınağın günümüzde az bir kısmı sağlam kalmış olsa da romanın etkileyici sütunlarını ve kesme taşlarla inşa edilmiş duvarlarını görebilirsiniz. Ayakta kalan parçalarında roma yazıtları yazıyor.

Ulucanlar cezaevi

Ankara Gezilecek Yerler

Ulucanlar cezaevi Altındağ ilçesinde bulunan bu cezaevi 1925 yılından 2010 yılına kadar cezaevi olarak kullanılmıştır ve günümüzde halen müze olarak kullanılmaya devam ediyor. Yıllardır epeyce ünlü gazeteci, siyasetçi, şarkıcının yattığı bu cezaevi Türkiye’nin en çok bilinen cezaevlerindendir. Müze haline getirilen ceza evi gerçekliğine uygun olarak tasarlanmış koğuşları, avlusu, balmumu heykelleri ile hapishane yaşamının gösterildiği bu müzede hapishanede yatan ünlülerin kişisel eşyalarını ve fotoğraflarını görebilirsiniz.

Cumhuriyet müzesi

Ankara Gezilecek Yerler

Cumhuriyet müzesi Ankara’nın ulus semtinde olan Türkiye büyük millet meclisinin 2. Binasının yenilenmesi ile hizmete açılan müze etkileyici mimarisi ile görenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. 1924-1960 seneleri arasında Türkiye büyük millet meclisinin işlerinin yürütüldüğü yapıda zamanına ait fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının kişisel eşyaları zamanında alınana meclis kararları ve kanunlar sergilenmektedir.

Kurtuluş savaşı müzesi

Ankara Gezilecek Yerler

Kurtuluş savaşı müzesi cumhuriyet müzesi ile aynı ortam içerisinde yer alıyor. 1920-1924 seneleri arasında Türkiye büyük millet meclisinin 1. Binası kurtuluş savaş müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Büyüleyici taş mimarisi ile dış cephesi en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesidir. Zamanına ait tasarımlar, savaşta alınan madalyalar, rozetler ve özel eşyalar arasında tarih yolculuğu yapabilirsiniz. Cumhuriyet zamanına ait fotoğraflar ve  belgeleri görebilirsiniz. Ankara’da gezilecek yerler listesini tek başlık altında toparlayacak olursak;

 • Anıtkabir
 • Ankara kalesi
 • Estergon kalesi
 • Atakule
 • Kızılay meydanı
 • Hamam önü
 • Beypazarı
 • Eymir gölü
 • Mavi göl
 • Kuğulu göl
 •  Kızılcahamam
 • Tuz gölü
 • Mogan  gölü
 • Güven park
 • Keçiören şelalesi
 •  Gençlik park
 • Seğmenler parkı
 • Kurtuluş parkı
 • Soğuksu Milli Parkı
 • Cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi
 • Kore savaşları anıtı
 • Dikmen vadisi
 • Saman pazarı
 • Pirinç han
 • Hacı Bayramı veli cami
 • Kocatepe camii
 • Beştepe millet camii
 • Arslan hane cami
 • Maltepe camii
 • Atatürk orman çiftliği
 • Kuşcenneti
 • İsmet İnönü parkı
 • Altın köşk
 • Pembe köşk
 • Ak köprü
 • Augustus tapınağı
 • Elmadağ kayak merkezi
 • Melike hatun cami
 • Lozan parkı
 • Altın köy açık hava müzesi
 • Anadolu medeniyetler müzesi
 • Ankara palas
 • Ulucanlar cezaevi
 • Cumhuriyet müzesi
 • Kurtuluş müzesi
 • PTTP müzesi
 • Feza gürsey bilim merkezi
 • Cinali müzesi
 • Türk Hava Kuvvetleri müzesi
 • Iş bankası iktisadi bağımsızlık müzesi
 • 50 yıl parkı
 • Etnografya müzesi
 • Mehmet Akif Ersoy evi
 • Atatürk evi
 • Suluhan kervansarayı
 • Ziraat banka müzesi
 • Oyuncak müzesi
 • Devlet demiryolları müzesi
 • Doğa tepe anıtı

Ankara’da ne yenir Ankara tavası, kokoreç, bulgur pilavı, öllüğün körü, Ankara kebabı, inceğiz çorbası, Beypazarı güveci, Ankara simidi, tamtak tiridi, Beypazarı kurusu, çubuk turşu, Ankara balı.

Bir de instagram sayfanızdan takip etmeyi unutmayın

ilginizi çekebilir safranbolu gezilecek yerler

deneme bonusu veren siteler https://casinositeleri.org/ https://yatirimyontemleri.net/ deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu <deneme bonusu veren siteler <deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler